hep mi yıldızlı pekiyi?

İlkokul yıllarında 2 sayfadan oluşan karnelerin alınma anı geldiğinde kalbimiz yerinden çıkacak gibi çarparken ilk karnenin sağ tarafına bakardık.
Alt alta dersler ve karşısında notların yer aldığı bölümde pekiyi, iyi, orta diye uzanan dereceler içinde pekiyi en prestijli derece iken bir de öğretmenin yıldızlı pekiyisi tarifsiz bir heyecan daha eklerdi küçük kalplere…
Yıldızlı pekiyi karnenin sahibi öğrenci; heyecanlı, mağrur ve bir o kadar emin alırdı karnesini öğretmeninden.
Çünkü; o bu sonucu çoktan biliyordu gördüğü şey yalnızca bir belgeydi; artık kaç kez aldığını bile hatırlamadan bu yıldızları.
Tıpkı bu yıldızlı öğrenci gibi bazı girişimciler de hep yıldızlı pekiyi!
Aralarında başarısız, başarısız, başarısız olmuş sonra da efsaneler yazanlar var.
Birkaç zamandır çokça bahsedilen düşünceni, inancını değiştir hayatın değişsin söyleminin vücut bulmuş hali bu insanlar.
Girdiği her işte başarıları olan girişimcileri gözlemlediğimde başarısızlık ve şans gibi kavramlar yok.
Kafada inanç oluşturmuşlar ve bu inanç sonuçlarını ortaya çıkarmış.
Yani bu süreçte öyle bir inançla dolu karakter inşa ediliyor ki başarı bir refleks olarak gerçekleşiyor.
“Bazı girişimciler neden hep başarılı?” sorusunun cevabı için inançlarına bakmak bir ip ucu veriyor.
Yani bu başarıyı garantilemiş insanlar karnenin iyi ve orta derecesini kabul etmek bir yana yıldızlı pekiyi altında hiçbir dereceyi kabul etmiyorlar.
Yaklaşık 10 yıldır tanıdığım bir girişimcinin tesadüfen alelade bahçe arasında bir mekanı nasıl muhteşem bir işletme haline getirdiğine tanık oldum.
Bunca zamandır sağında solundaki prestijli mekanlarla yarışmak bir yana onların görüntüsünü bile kötüleştirdiği konuşulan bir işletme nasıl da bu kadar keyifli, yardım sağlayan bir vakıf ve sosyal sorumluluk projelerinin ev sahibi olabildi.
Aslında çok emin olduğum üzere hayatı boyunca kafasında hayallerinde ne tasarladıysa neye inandıysa onu gerçekleştirmek üzerine bir karakteri olan bu başarılı iş ve siyaset adamı burda da geleneği bozmamış.
Yine almış yıldızlı pekiyi;)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir