Hatalarda başarılara dahil!

“Çünkü ayrılıklar da sevdaya dahil” der Atilla İlhan
Başka biri devam eder ‘Hatalar da başarılara dahil’
Çok uzun bir süre aynı ortamda ve aynı insanlarla iş yapmış olmamama rağmen sonucundaki rahatsızlığı hissettiğim bir yerden uzaklaşmak ve kendime yeni bir ortam yaratmak istediğim bir esnada en yetkili olan hanıma hiyerarşi gereği bu durumu açmak zorunda kalmıştım.
Aldığım sert tepkiyle beraber böyle bir şey gerçekleşse bile tekrar bulunduğum yere geri döndürüleceğimden emindi!
Tam da bu sırada uzun yıllar birçok projeyi başarıyla tamamlamış çok genç, azimli, ufku geniş bir eğitmenle bir eğitim ve devamında işbirliğine dayalı projeler gerçekleştirmek üzere bir grubun içerisinde kendimi buldum.
Çok kısa zamanda aldığımız yoğun eğitim programları bittiğinde anladım ki benim için yeni bir dönem başlamıştı…
Ders aldığım süre içerisinde eğitmen; “Burada öğrendiklerinizi sonrasında gerek iş gerekse özel hayatınızda uygulayabilirseniz hayatınızdaki değişimleri tahmin bile edemezsiniz” dedi.
Eğitim sonrası eğitime katılanlarla yaptığım sohbetlerde herkesin büyük başarılara imza atacağı kesin gözüküyordu!
Benim ise kafam karışık, duygularım dağınık ve son derece aptal gözüküyordum!
Yetkili hanım büyük bir iş başarmış olmanın verdiği öz güven ve rahatlıkla; ‘Şimdi seni dinliyorum bakalım neler öğrendin ve bize ne tür katkılar sağlayacaksın’ dediğinde sanki biraz önceki duygular bana ait değilmiş gibi, hocanın fiziksel özelliklerinden tutup misyonu, vizyonu bahsetmediğim konu kalmadı tek ve en önemli konu hariç bir proje fikrim yoktu;))
Birkaç gün hiç bir kimseyle görüşmeden bekledim ve bir anda fark ettim ki bir proje çağrısı vardı ve sadece 15-20 gün gibi kısa bir sürede teslim edilmesi gerekiyordu.
Eğitim aldığımız hocayla hemen irtibata geçip bu proje çağrısına bir proje göndermek istediğimi ve kendisinin de bana yardımcı olması gerektiğini çünkü çok ama çok eksiğim olduğunu söylediğimde;
“Bu süreçte çok hatalar yapacaksınız belki yüzlerce deneme yapacaksınız ama her seferinde yeni bir şeyler öğrenmiş olmak size ve hayatınıza çok büyük katkılar sağlayacak, ayrıca ben size sadece teknik olarak bilgi paylaşımı yapabilirim geri kalan tüm konular sizin bilgi, kabiliyet ve yaratıcılığınıza bağlı” dedi.
Şu sözleri mırıldanırken görüşme esnasında uzun süren bir sessizlik oldu.
‘Hata yapmak mı? Bu mümkün değil, sadece 15 günüm var ve kimlerle yarıştığım hakkında hiçbir fikrim yok!’
Önümüzdeki 15 gün içinde neredeyse her gün hocamla iletişime geçtim ve yüzlerce hatayı düzelte düzelte dolu dolu bir proje dosyası ortaya çıkarmıştım.
Projem yüzlerce projeyi geride bırakıp ilk 10 sıraya girdiğinde yolculuğum yeni başladığını hiç bilmiyordum…

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir