Hayali bile güzel.

Yoğun ve yorucu bir günün ortasında boş koridorda yürürken tiz bir sesle irkildim.
Dönüp baktığımda ara ara görüştüğüm ve hayatında çok ciddi olumlu dönüşümler yaşadığını bildiğim arkadaşımı gördüm. Görüşmediğimiz süre içinde ne çok farkındalıkları oluştuğundan ve hayatının anlam bulduğundan bahsetti.
“Hatice seninle paylaşmak istediğim bir proje var ve bu projede birlikte yol almak, desteğini hissetmek, senin de bu yapacağımız işten kazanımların olsun istiyorum.” dediğinde yaklaşık 40 dk boyunca onu dinlememi sağlamıştı.
O dakikalar içerisinde projenin sahipli evcil hayvanlarla ilgili olduğunu duyduğumda ilginç gelmişti.
Her ne kadar büyük bir dikkatle dinlemiş olsam da anlattığı projenin 10 alt başlığından; bu küçük sevimli canlılara olan sevgim ve doğru projelerle desteklenmesi dışında ilgimi çeken hiçbir konu olmadığını bu anlattıklarının şu an için gündemim olamayacağını düşünüp, için için söylenirken nihayet arkadaşım heyecanla bahsettiği projesini bitirmek durumunda kaldı.
Aradan bir süre geçtiğinde hiç görüşmedik ve bu konu da bir daha gündemimde yer almadı.
Bir zaman sonra arkadaşım çıktı geldi ve uzunca bir süre karantinada olduğunu ve karantinadan çıkar çıkmaz yanıma ziyarete geldiğini, karantina boyunca projeyi daha da olgunlaştırdığını, benim düşüncelerimi tekrar almak istediğinden bahsetti.
Bu kez onu daha titizlikle dinledim ve ben bu kadar heyecan yaratan bir konunun neresinde olabilirim diye sesli düşünmeye başladığımda arkadaşım projedeki rolümü çoktan oluşturmuştu bile…
O gittikten sonra kendime bazı sorular sordum: ‘Bu konu neden benim gündemime geliyor? Burada neyi fark etmem ve sorumluluk almam lazım?’ bu düşünceler içerisinde rutinlerimi yaşarken üniversiteden ara ara görüştüğüm bir arkadaşım aradı.
Sohbet esnasında hayatının çok zor dönemlerden geçtiğini, eşini ve küçük oğlunu alıp Avrupa’ya yerleşme planlarını yaptıklarından bahsetti.
Arkadaşımın zaman içerisinde pek çok zor dönemler geçirdiğini biliyordum ancak; bu kadar net kararlar verdiğine hiç tanıklık etmemiştim.
Hep bir evcil hayvanı vardı ve onlarla çok büyük bir titizlikle ilgilenmesine rağmen bu kadar sevdiği canlılar onun iş alanı olmamıştı.
Birden aklıma bana gelen proje teklifi geldi ve 10 dk boyunca fikirlerini merak ederek onunla paylaştım.
Büyük bir sessizlikle beni dinledi, durdu ve dedi ki “Hayali bile güzel!”
Tam o anda kafamda uçuşan düşünceler yerlerine oturdu.
Bazen hayatta anlamsız gözüken, hayali bile güzel fark edilesi şeyler olabilir…

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir