Heyecanım!

Bir dönem çalışma yaptığım alanda servis elemanının değiştirilmesi konusu gündeme gelmişti.
Bu değişimin bizim için çok da önemli olmayacağını düşünürken; görevlendirilen kişinin birçok açıdan dikkatleri üzerine çekmesi algımı değiştirmişti.
Heyecanlı, coşkulu tavrı ve huzurlu ruh halini yansıtması onun kısa sürede adının sık sık geçmesini sağlamıştı.
Bu kadar hızlı iş adaptasyonu çok ilgi gördüğü gibi bir tedirginlik de oluşturmuştu.
Çünkü tek bir cümle söylendiğinde, karşılığında gelecekte de yapacağı çalışmaları anlatmaya başlıyordu!
Yaptığı işe olan heyecan ve tutkusunu izlerken ona bakış açımı değiştiriyordu.
Bu heyecan ve coşkusuna ortak olmak adına; “Tebrik ederim başarılı çalışmalarını hep konuşuyoruz emeğine sağlık.” dediğimde gelecek de yapacağı işlerin kalitesinin daha da artarak devam edeceğinden uzunca bahsettiğinde onu ilgiyle dinledim.
Aslında nerede işine, hayatına heyecan duyan coşkulu birini görsem dikkatim o yöne çekilir, gözlemlerim ve düşüncelerim bir anda bu coşkuya kapılır giderdi…
Çok uzun yıllar önce de yaşadığım şehir ile ailemin yaşadığı şehir arasında mekik dokurken seyahatlerimde her zaman şehrin en büyük yerli iki firmasını tercih ederdim.
Önceliğim her zaman ilkinde bilet bulamamışsam ikinci firmadan yana olurdu.
Tercih ettiğim firmaların otobüsleri neredeyse aynı kalitede olsa da yaklaşık 2 saat kadar süren gidiş dönüş yolunun heyecan ve coşkusu beni bu yolculukta farklı düşüncelere seyahate çıkarırdı.
Yine bir seyahatim için bilet baktığımda ikinci tercihimle yola koyulmak durumunda kalmıştım.
Otobüse bindikten kısa bir süre sonra bir servis elemanının hoş geldiniz ve bilet kontrolü ile başlattığı yolculukta neredeyse 2 saat boyunca seyahatten ziyade servis elemanının üzerindeydi tüm gözler!
Genç adamın; iyi bir eğitim aldığı her halinden belli tavrı, temiz, şık, göze fazlasıyla hitap eden görüntüsüne işine olan heyecanı ve coşkusu da eklenince sadece benim değil diğer yolcularında ilgisini çektiği belli oluyordu.
O dönem için çalışılan firma; büyük çaplı, iyi bir firma olsa da; genç adamın bu işi yapıyor olması üstelik heyecan duyduğu her halinden belli olması düşüncelerimi oldukça bulanıklaştırmıştı!
Daha sonraki birçok seyahatimde de onun bu tavırları seyahat seçimimi etkilemişti!
Her seyahat sonunda döndüğümde geçirdiğim sürede yaptıklarımı anlatıyorken; bir gün bu olayı anlattığımda çevremde de anlattığım standartları olan birisi ilgi uyandırmıştı!
Her gidiş dönüş yolculuğumda gidip geldiğim yerden ziyade bu gencin işe aynı şekilde devam edip etmediği soruluyordu.
Daha sonraki süreçte bir daha hiç karşılaşmadığım ve tahminim bu işe devam etmediği yönünde olsa da bizlerin gündeminde bir süre kalmıştı.
Şimdi iş yaşamında bulunulan pozisyondan bağımsız neyin önemli olduğunu düşünmeye başladığımda; o dönem bu kadar fazla alternatifin olmadığı dönemlerde de yeni dünyanın iş planlarından olan; girişimcilik, dijital pazarlama, e-ticaret ve her dönemde var olan kurumsal hayatın beyaz yakalıları da dahil karşıma çıkan birçok insanda gördüğüm hayatta ne iş yaptığından çok işini ne kadar coşkulu, heyecanlı yaptığın…

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir