Oldukça Uyumlu!!

Sağlık, çevre, iletişim, teknoloji, bilişim, yönetim, eğitim gibi birçok alanda değişen dünya düzenine bağlı olarak kavramların da peşi sıra değişime ve dönüşüme uğradığına tanıklık ediyoruz.
Yeni normalleşme süreciyle birçok alanda büyük dönüşümler yaşanıyor.
Her şeyden biraz değişiyorken bir anda her şeyin tepeden tırnağa değiştiğini deneyimlemek önce şaşkınlık sonrasında da kabullenişe doğru evriliyor.
Sadece birkaç ay önce sağlık, hijyen, mesafe, uzaktan eğitim konuşuluyorken bir anda ekonomi, kur artışı gibi konular farklı gelir düzeyinde olsalar da toplumsal hayatın içerisinde yer alan her bireyin gündeminde yer almaya başladı.
Aslında dünyada her alanda büyük değişimler yaşanmaya devam ediyor!
Birkaç ay önce Avrupa Birliği hibe çağrılarını incelediğimde bir başlık oldukça ilgi çekici gelmişti.
“İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı”
Bu çağrıdaki başlık bir zamanlar iklim, çevre, sağlık gibi önemli küresel kavramların mücadele, önlenmesi, ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar gibi eylemlerle destekleniyorken artık daha ılımlı bir kelimeyle destekleniyor oluşu dünyada büyük bir değişimin yaşandığını kabulleniş, vazgeçiş ve değişikliğe uyumlanmaya başlandığını gösteriyor.
Dünyada; mücadele, karşı koyma, önleme gibi kelimelerin yerini uyuma bırakması düşündürücü!!
Sanıyorum dünyadaki değişim gibi insanlar, mekanlar, şehirler, işlerle herhangi bir geçmişimiz olmasa bile uyumlandığımız anda iletişim ve ilişkiler başlıyor.
Özellikle geçmişte çok fazla tanışıklığım ve paylaşımım olmayan yaklaşık son 1 yıl içerisinde iletişimde olduğum insanlarla bir arada vakit geçirmek durumunda kaldığımda bazı etkisi yüksek kavramlarla aralarının çok da iyi olmadığını, bunu yerine kulağa ılımlı gelen katkısı az da olsa oldukça uyum sağlayabildikleri kavramları önemsediklerini ve sonrasında iletişimin etkisi açısından bunun önemli olabildiğini görüyorum.
İnsanların yaptığı işlerde, görüştüğü insanlarda, gittiği ve kaldığı yerlerde aradıkları şey UYUM!

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir